Potrawy z karpia, są powszechne w wielu krajach, dlatego że jest to ryba pyszna i posiadająca wiele składników odżywczych. Przyrządzane są one na bazie rozmaitych receptur i także z zastosowaniem rozmaitych składników. Karp jest rybą potokową, która jak na ten gatunek ryb, jest stosunkowo duża. To ryba w pełni do spożycia, dlatego w rozmaitych krajach jest jednym z istotniejszych artykułów, jakie stosuje się do zup, sałatek, jak również jako indywidualne danie.

Przygotowanie karpia na święta

Autor: Andy Roberts
Źródło: http://www.flickr.com
Potrawy z takiej ryby, są w aktualnych czasach bardzo zróżnicowane. Dla Polaków na przykład, jest to ryba związana ze szczególną tradycją, która przejawia się przede wszystkim w czasie Świąt Bożego Narodzenia. W tym okresie katolicy przyrządzają różne dania z karpia, gdyż podczas posiłku wigilijnego nie mają oni możliwość spożywać mięsa odmiennego rodzaju. Potrawy te opierają się przeważnie na rozmaitych produktach, które są znakomitym dopełnieniem karpia, poprzez dodanie mu intensywnego lub delikatnego smaku i również zagwarantowanie odpowiedniej estetyki dania. Wielu spośród nas nie wyobraża sobie stołu bez ryby w galarecie: zobacz.

Dodatki, które stosowane są do takich potraw, to przeważnie różnorakie owoce (np. jabłka), czy także warzywa. Dania takiego typu posiadają także wiele przypraw, jakie ułatwiają wydobyć z ryby jej prawdziwy smak, lecz także zdecydowanie podnoszą jej wyrazistość. Takie przyprawy używane są w zróżnicowanych proporcjach, jednak przeważnie są one przy każdej potrawie podobne. Do przypraw dla potraw z karpia wlicza się pieprz, sól, olej lub przychodnia nowy dwór mazowiecki – Życie oliwę, a też rozmaite zioła, czy sok cytrynowy. To przyprawy, zapewniające karpiowi doskonały aromat, który przejawia się w potrawach gotowanych, czy też w potrawach, w których jest on smażony. Ciekawe rady jak to zrobić znajdziesz tu: usmażyć rybę. To ryba, jaka przyrządzana jest w zróżnicowany sposób, dzięki czemu zyskuje tak dużą powszechność.

Autor: SEKO S.A.

Potrawy przyrządzane z karpia, często posiadają również sos, jaki opiera się na śmietanie. Występuje szereg możliwości, jakie wykorzystywane są do robienia potraw z takiej ryby, co pochodzi z wieloletniej tradycji, która wiąże się z tą rybą. Nie tylko na terenie Polski, lecz również w innych krajach jest to ryba, jaka co tydzień pojawia się w menu. Posiłki opierające się na karpiu, oceniane są przez różnych ludzi za niezwykle pyszne i zdrowe, gdyż mięso z tej ryby uznaje się za jedno z najbardziej smacznych i również najbardziej bogatych w białko i inne substancje odżywcze. To potrawy różnorodne, ale zdobywające uznanie wielu kucharzy kuchni z całego świata.